All

Pojawa nowych mediów społecznościowych

Dzisiaj nie potrafimy już sobie wyobrazić świata bez social media. Przejęły one prawie każdą sferę życia człowieka. Dlaczego ludzie korzystają z mediów społecznościowych? Odpowiedzi może być wiele: bo się nudzą, bo chcą być na bieżąco, obserwować znajomych, z przyzwyczajenia.

Platformy społecznościowe mnożą się dość szybko i ludzie zazwyczaj posiadają konta nie na jednym serwisie, a na kilku jednocześnie. Może się wydawać, że jest to trochę niepotrzebne, bo przecież wszystkie platformy są podobne.

Jak pokazuje praktyka, nie wszystkie platformy są takie same, dlatego typowy użytkownik social media zakłada konta na kilku platformach, aby być na bieżąco wszystkich spraw naokoło. Oczywiście, zawsze jest tak, że faworyzujemy jedną lub dwie platformy, ale nie zamykamy innych, nawet jeśli je często nie sprawdzamy.

Social media mają to do siebie, że ciągle się zmieniają i wyznaczają nowe trendy. Aby je zrealizować, nie zawsze mamy odpowiednie narzędzie, dlatego powstają nowe platformy, które są szybsze i łatwiejsze w obsłudze, a przede wszystkim dają nam coś nowego.

Facebook

Wielu Polaków pewnie pamięta jeszcze czasy, jak pisaliśmy do siebie na Naszej Klasie, szukaliśmy znajomych po latach i po prostu gadaliśmy z nimi. Był to kiedyś bardzo popularny portal społecznościowy.

Z czasem jednak pojawił się Facebook, czyli sieć, która stała się popularna globalnie. Wszyscy korzystaliśmy z Facebooka. Jeszcze do niedawna była to pierwsza nazywana sieć społecznościowa przez wielu. Dlaczego zaczęliśmy korzystać z Facebooka? Bo dawał nam nowe możliwości. Mogliśmy nie tylko rozmawiać ze swoimi znajomymi, ale także wstawiać swoje zdjęcia na profilu, filmiki, podawać informacje o swoim życiu, rozmawiać z innymi i wysyłać im swoje zdjęcia za darmo.

Później pojawiły się na Facebooku reklamy i rekomendacje dobrych sklepów, kosmetyki, kasyna GGBet i nowych gier komputerowy. Następnie ludzie zaczęli zakładać konta biznesowe dla swoich firm i tym samym promować się szerszej publiczności, nie tylko swoim znajomym.

Facebook przynosi wiele korzyści: rozmowy, zdjęcia, znajomi, filmiki. Co prawda profile publiczne nie cieszyły się aż taką popularnością. Jasne, można było polubić profil, ale nie zawsze później jego posty wyświetlały się na naszej osi czasu. Po prostu wśród zdjęć naszych znajomych i rekomendacji gubiły się profile polityczne.

Twitter

Twitter pojawił się mniej więcej w tym samy czasie co Facebook, ale spełniał on inną rolę. Jeśli na Facebooku w większości były zdjęcia i prywatne czaty, to na twitterze mieliśmy tweety (krótkie wypowiedzi).

Zazwyczaj w takich tweetach ludzie wypowiadali swoje zdanie na pewien temat, a inni komentowali to pod postem lub udostępniali, aby dotrzeć do szerszego grona. Na Twitterze często dyskutuje się o aktualnych sprawach politycznych, ekonomicznych, ekologicznych i socjalnych.

Właśnie ta platforma stała się idealnym sposobem dla polityków na dotarcie do swoich wyborców. Tutaj ludzie mogli przeczytać, czym zajmuje się ich kandydat w danym momencie oraz jakie spełnia zadania. Niektóre wypowiedzi polityków były bardzo szeroko komentowane i udostępniane przez innych. Do dzisiaj jest to jedna z ważniejszych platform, gdzie każdy swobodnie może wyrazić swoje poglądy (w ramach polityki serwisu).

Do Twittera i głośnych wypowiedzi politycznych na nim przyzwyczaił nas były prezydent USA Donald Trump. To właśnie on wydawał wszystkie rozporządzenia swoim ministrom poprzez Twitter i zwalniał ludzi. Było też tak, że Kongress dowiadywał się o  niektórych uchwałach właśnie z Twittera Prezydenta Trumpa.

Instagram

Młodzież jednak nie angażuje się tak bardzo w świat polityki i potrzebuje więcej rozrywki. Z pomocą przyszła więc nowa sieć Instagram. Początkowo polegał on na wstawianiu ładnych, estetycznych zdjęć.

Użytkownik wstawiał zdjęcia, zbierał likes, tworzył ciekawy profil i jeśli był on ciekawy, to inne osoby zaczynały go obserwować. W Instagramie pojawiła się również możliwość zapisywania krótkich 15-sekundowych relacji na 24 godziny. Wiele osób zaczęło dzielić się swoim dniem z innymi, udostępniać relacje każdego dnia i po prostu rozmawiać z ludźmi, którzy ich obserwują. W ten sposób pojawili się influencerzy — ludzie, którzy mają pewien wpływ na swoich followersów.

Zdjęcia to niestety nie wszystko, Instargam w pewnym momencie stał się platformą, która ludzie wykorzystują jako źródło zarobku. Pojawiło się tak mnóstwo reklamy, postów sponsorowanych i coraz mniej zabawy i zwykłego życia.

TikTok

Młodzież potrzebowała oderwać się od tego chaosu i z pomocą przyszedł TikTok. Nasza najnowsza popularna platforma, która jednoczy zazwyczaj najmłodszych użytkowników social media.

TikTok bazuje na kilkusekundowych filmikach, które ludzie chętnie oglądają w każdym momencie. Wiele młodych i dorosłych ludzi uważa, że nagrywanie filmików na TikTok to świetna zabawa, niewymagająca specjalnej wiedzy i zdolności.

Jak widzimy, każda platforma ma inny cel, któremu służy. To pozwala również nam, użytkownikom social media, wybrać najbardziej pasujący portal.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button